Kurumsal Web Sitesi Tasarımına Gerçekten İhtiyacınız Var mı? İşte size 21 Neden!
Kurumsal Websitesi Tasarımı

Kurumsal Web Sitesi Tasarımına Gerçekten İhtiyacınız Var mı? İşte size 21 Neden!

Bir web sitesi kurmak neden önemli? Web sitesi kurmaya neden ihtiyacım var?

Küçüğünden büyüğüne bugün birçok kişi, firma ya da kurum internet sitesine sahip olmaya çalışıyor. “Bir web sitesi kurmaya ihtiyacım var!” düşüncesi gün geçtikçe artıyor. Peki hiç düşündünüz mü neden? Neden bu insanlar, büyük firmalar ve kuruluşlar, önemli isimler dahil büyük küçük herkes bir web sitesi kurma ihtiyacı olduğunu düşünüyor ve bu konuda yatırım yapıyor?

İşte size Steve Jobs’tan da ilham alarak 21 neden sunuyoruz.

Neden Bir Web Sitesine İhtiyacım Var?

eticaret

#1 Web Sitesi ile Daha Fazla Müşteriye Ulaşırsınız

Her gün 2.4 milyar insandan fazlası interneti kullanıyor ve bunların %90’ı son 12 ay içerisinde online olan şirketlerden bir şeyler satın alıyor ya da bir iş için iletişime geçiyor. Türkiye’de 69 milyon insan internet kullanıyor. Bu insanlar ürün ya da hizmetlerinizi Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında ya da sosyal medyada arıyor. Bazen sabahın erken saatlerinde bazen gece yarısı. İşletmeniz açık olmasa da modern ve şık bir web sitesi ürünlerinizi en güzel şekilde 7/24 online olarak müşterilerinize sunuyor. Üstelik ilgisiz kişilere reklam maliyetine de gerek yok. Hedef kitle ve SEO ayarlamaları ile sadece sizi arayan potansiyel müşterileriniz bu bilgilere ulaşabiliyor. Yani, bir web siteniz yoksa pastanın büyük bir kısmını kaçırıyorsunuz!

kurumsal kimlik

#2 İşinizin Değeri ve Kalitesi Yüksek Görünür

Hiç yakın zamanda şirketiniz için kredi kullanmayı denediniz mi? Bu pek kolay olmuyor ve eğer bankacı size kurumsal kimliğiniz ve yaptığınız işleri incelemek maksadıyla sorduğunda iyi bir web sitesine sahip olsanız çok iyi edersiniz. Bu sadece banka için geçerli değil. Eğer yoksa birçok müşteri ve çevrenizdeki insanların gözünde şirketinizin kalitesi ya da değeri daha düşük görünecektir.

#3 Web Sitesi 7 Gün 24 Saat Hizmet Sağlar7/24 hizmet

Herhangi bir iş takibi ya da gece gündüz mesai gözetmeksizin web siteniz 7/24 açık bir şekilde sizin için çalışıyor olacak. Hiçbir maliyeti olmadan müşterilerinize daima ulaşabilir ve hizmet verebilirsiniz. 

#4 Müşterilerinizle İletişim

Blog içerisinde yayınladığınız bir konu ya da web sitenizde yaptığınız duyurular, indirimler, kampanyalar, fotoğraflar ve her türlü paylaşımlar ile müşterilerinizi rahatlıkla bilgilendirebilirsiniz. Müşteri Desteği için profesyonel araçlarla entegre ederek Canlı Destek, CRM, Telefon ile arama gibi araçlarla ulaşılabilir, güvenilir ve ürün desteği sağlayan bir marka itibarı oluşturabilirsiniz. Ürünlerinizle ilgili müşterilerinizle aranızda oluşturduğunuz bu diyalog ürün/hizmet geliştirmenize ve işinizi daha iyi bir seviyeye getirmenize yardımcı olur. Müşteri daima aldığı ürün ve hizmetin arkasında ulaşılabilir ve iletişimi kolay bir firma ister.

web sitesi banner

#5 Web Sitesi Online Broşür Gibidir

Şirketler broşür hazırlamak ve onları hedef kitlelere ulaştırabilmek için milyonlarca lira, zaman ve emek harcıyorlar. Bir web sitesine sahip olarak bu süreci tamamen atlayabilirsiniz. Potansiyel müşterileriniz sizin ve ürünleriniz, hizmetleriniz hakkında sitenizden çok daha fazla bilgiye ulaşabilir. Eğer işinizi çoğunlukla oluşturduğunuz iş ağı veya kişisel iletişimle sağlıyorsanız da o insanlar sitenize bakarak sizin hakkınızda daha detaylı bilgilere ulaşmak isteyecektir.

#6 Etkileşim

Web sitenizi potansiyel olarak binlerce kişi internette bir şekilde görecektir. İnsanları bu sayede hem çalışma alanınızda eğitecek, hem de kararlarını etkileyebileceksiniz. Bazen müşterilerinizle sadece anlık karşılaşma imkanınız olur. Onlara müşteri yolculuğu ve deneyimi sağlayacak ikna edici süreçleri yaşatmanız oldukça zordur. Ancak bir web sitesi kurmak size bu konuda da birçok avantaj sağlayacaktır. İnsanlar cep telefonlarında başka sitelerde ya da sosyal medyada gezinirken dahi görüntülü reklam ağı vb araçlarla onların dikkatini çekebilir, web sitenize yönlendirebilir, pazarlama yöntemlerini kullanarak farkındalık ve marka bilincini zamanla oluşturabilirsiniz. Web siteniz tüm dijital varlıklarla interaktif olarak etkileşime girebilir.

#7 Prestij Sağlar

İnsanlar yaptığınız işi öğrendiğinde yaşadığınız o güzel hissi çok iyi biliyorsunuz. Modern ve şık tasarlanmış bir web sitesine sahip olarak çok düşük maliyetlerle yaptığınız işi binlerce insana gösterebilir ve kendinizle gurur duyabilirsiniz. İş yeriniz bakımsız, yoğun ya da ziyarete elverişli olmayabilir. Ancak şık bir web sitesi daima güçlü bir algı yönetimi ile olumlu izler bırakır.

#8 Şirket Hedeflerinize Ulaşmanıza Yardımcı Olur hedef kitle

Bu doğru! Web sitenizin içeriğini dahi oluşturmaya başladığınızda şirketiniz ve hedefleriniz, çalışma şekliniz, süreçleriniz ile ilgili konuları tekrar gözden geçirmiş olursunuz. Dijital araçların size sağladığı imkanları fark ettikçe muhtemelen şirket hedeflerinizi de yeniden değerlendireceksiniz.

#9 Girişimcilik İçin Daha Az Engelle Karşılaşırsınız

Yeni bir işe mi başlamak istiyorsunuz? Artık bu işi sanal ortamda çok daha iyi bir şekilde yapabilirsiniz. Fiziksel olarak yapması zor birçok şeyi sanal ortamda çok daha iyi ve gösterişli bir şekilde yapabilirsiniz ve bunun için çok büyük paralar harcamanız gerekmez.

#10 Dijital Pazarlama 

dijital pazarlama

İnternet, daha önce hiç olmadığı kadar pazarlama dünyasını ayağınıza getiriyor. Çok daha düşük maliyetli pazarlama teknikleri ile birçok iş fırsatını yakalayabilirsiniz. Dijital pazarlamanın hedef odaklı yaklaşımları ile ürün ve hizmetlerinizi arayan gerçek müşterilerinizi zaman ve mekan sınırlaması olmaksızın bulabilir ve çok yüksek satış rakamlarına ulaşabilirsiniz. Bunun için profesyonel bir dijital reklam ajansı tercih edebilirsiniz.

#11 Müşteri Desteği müşteri hizmetleri

Ticket sistemi, sık sorulan sorular (SSS) bölümü, canlı destek vb. yöntemlerle müşteri desteğine ilişkin maliyetleri düşürdüğünüz gibi, imkanlarınızı da artırmış olursunuz. Profesyonel müşteri desteği sağlayan birçok firma bulunmaktadır. Dijital alanda sağladıkları uygulama, yazılım ve canlı destek gibi birçok hizmetlerinden çok düşük maliyetlerle yararlanabilirsiniz. Sadece benim bildiğim 5 dijital şirket dahi siteniz üzerinden müşteri desteği hizmetini sizin için profesyonel olarak sağlayabilir. 

#12 Kurumsal Eposta Adresi (Eposta@websiteniz.com) kurumsal eposta

E-posta ile çalışmanın birçok yolu olabilir, ancak size ait bir web sitesi varsa kendinize ait kurumsal bir e-posta hesabına da sahip olabilirsiniz. Daha profesyonel bir yaklaşım ve kolay hatırlanabilir kullanışlı bir e-posta sisteminiz olur. Biliyorum, şirketim@gmail.com gibi bir e-postaya alışkın olabilirsiniz, ancak kurumsal e-postanız daha kalıcı ve profesyonel bir etki bırakacaktır. Ayrıca pazarlama ile ilgili her türlü reklam, tanıtım, müşteri desteği gibi konuları kurumsal hesabınızla modern pazarlama tekniklerini kullanarak yapabilirsiniz.

#13 Basın Yayın

Size biraz uzak gibi görünebilir ancak bunu yapabilirsiniz. Neredeyse hiçbir maliyeti olmadan işinize ilişkin basın yayın faaliyetlerinde bulunabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle bir web sitesine ihtiyacınız var. Hiç kimse tarafından tanınmayan ancak web sitesi ile yaptığı yayınlar neticesinde youtube vb. uygulamalarda milyonlarca kişi tarafından takip edilen insanlar var.

#14 Serbest Çalışma (Freelance) web sitesi

Bazıları için belki de en iyi cevap bu. Çalıştığınız yerden ayrılıp tamamen düşük maliyet ve çabayla size ait bir iş sahasını sanal ortamda kurabilir ve para kazanabilirsiniz.

#15 Herhangi Bir Konuda Ya Da Hobi Olarak Yapabilirsiniz

Spor yapıyormusunuz? Peki ya dans, fotoğrafçılık, tatil, arabalar, moda, yemek tarifleri, takı tasarım? O zaman kolayca yapabileceğiniz bir iş fikri var demektir. İnternette sınırsız konuda paylaşım yapabileceğiniz ve takipçilerinizin olacağı herkese uygun bir yer var. Sadece bir konu belirleyin ve yazmaya başlayın.

#16 Diğer web sitesi sahipleri ile etkileşim

Evet, bir web siteniz varsa kendinize web sitesi gurusu diyebilirsiniz. Bu çok iyi! Ancak “Neden bir web sitem olsun?” sorusunun 16ncı nedeni; diğer web sitesi sahipleri ile kişisel ve iş bağlantıları kurabilir, karşılıklı linkler kurarak ekstra kazanç elde edebilirsiniz.

#17 Sesinizi Duyurabilirsiniz web sitesi duyurular

Hiç biriyle tartışıp, arkasından “web sitemde bu konu ile ilgili bir makale yayınladım, işin aslı öyle değil” dediğiniz oldu mu? Bu aslında çok iyi bir duygu! Eğer bu şekilde bir yaklaşım sergilerseniz insanlar bu konudaki bilginizi ve ciddiyetinizi fark ederek bir şekilde sizinle tartışmaktan uzak duracak ve belki de takip edecektir. Ayrıca kimse tarafından yargılanmadan dilediğiniz konularda yayın yapabilir ve sesinizi duyurabilirsiniz. Hoşlanmadığınız bir yorum yapılırsa da kolaylıkla yorumu yayından kaldırabilirsiniz.

#18 İşinizi Kendi Bildiğiniz Şekilde Yapın

Bunun için patronunuzdan ya da şirketinizden izin almanıza gerek yok. Birçok içerik ve tasarımlarla işinizi, fikirlerinizi kendi bildiğiniz şekilde yayınlayabilir ve ortamı şekillendirerek sizinle aynı düşünen ya da destekleyen milyonlarca takipçiye ulaşabilirsiniz. Bu herhangi bir düşünce, akademik yazılar, yorumlar, dünya görüşünüzü yansıtan içerikler ya da dernek, baüıi, kampanya gibi konular olabilir.

#19 Büyük Şirketlerle Başedin

Herhangi bir iş kurup, bu işteki devlerle nasıl baş edebileceğinizi bilmediğiniz, endişeye kapıldığınız durum oldu mu? Arkasında sağlam bir stratejinin olduğu muhteşem bir web sitesi tasarlayarak bu alandaki “büyükleri” alt edebilirsiniz. Devasa gökdelenler kuramayabilirsiniz, ama inanılmaz güzel bir web sitesi ile sizin ve onlar arasındaki algıyı yerle bir edebilirsiniz.

#20 Güvenilirlik

O satışı yapmakta ya da o işi almakta hiç zorluk yaşadınız mı? Ya da birini aradığı kişinin siz olduğuna inandırmakta? İyi tasarlanmış bir web sitesi ile herhangi bir kişi ya da kuruma karşı güvenilirliğinizi artırırsınız. Aslında bu alandaki en iyi kişi ya da şirketin siz olduğuna ikna edebilirsiniz.

#21 Yeni Bir İş Bulmanıza Yardımcı Olur

Eminim bunu söyleyebileceğimizi düşünmediniz hiç. Şimdiye kadar bir web sitesine sahip olmanın işinize ne tür katkı sağlayabileceğini konuştuk. Ancak bu size kişisel olarak ta katkı sağlayabilir. Web sitenizde sadece kendinize ait işle ilgili altyapı ve yetenekleri, CV’nizi değil, web sitesine sahip olarak ve ürettiğiniz içeriklerle teorik ve pratik yeteneklerinizi göstermiş oluyorsunuz. İnsan Kaynakları Departmanında çalışanlar bunun nasıl bir etkisi olduğunu iyi bilirler.

Peki.. Gelelim sorumuza.. Neden bir web sitesine sahip olmalıyım?

Peki ya neden olmaması gerektiğine dair birkaç gerekçe bulabilirmisiniz? Eğer yeterince yukarıdakileri karşılayan gerekçeniz yoksa siz de hemen işe başlayın ve bir web sitesine sahip olun. Sizin için tavsiye edebileceğimiz en iyi platform WordPress olacaktır. Bu işi hobi olarak yapanlar, küçük ya da büyük işletmeler dahil dünyadaki internet sitesi sahiplerinin %35’i WordPress kullanmaktadır. Profesyonel bir internet hizmeti istiyorum diyorsanız bizimle iletişime geçin. Sizin için yapabileceklerimiz hakkında hizmetlerimiz sayfasından bilgi edinebilirsiniz. İşinizi büyütecek dijital çözümler sunuyoruz.

BİR WEB SİTESİ YAPTIRMAK İSTERMİSİNİZ?

Yaratıcı Tasarım, En İyi Teknoloji, Yüksek Yatırım Getirisi (ROI)

Dijital Kimliğinizi profesyonel bir ekiple oluşturun.

DİJİTAL PAZARLAMA

Sizin için neler yapabileceğimize bir göz atın!
PREMIUM

Bir yanıt yazın